Статистика розслідування кримінальних проваджень за ст. 212 КК України за період 2013 року, або “податковий рекет в порядку нового КПК України”

Оглядовий лист

 6 березня 2014

1.

Наслідком набрання чинності новим Кримінальним процесуальним кодексом України (далі – КПК України) стало значне збільшення відкритих кримінальних проваджень та відповідне збільшення тиску на платників податків з боку правоохоронних органів, а особливо податкової міліції. Підтвердженням цього стала офіційна статистика розслідування кримінальних правопорушень за період 2013 року, оприлюднена Генеральною прокуратурою України та Державною судовою адміністрацією України.

Зокрема, така новація КПК України як обов’язкова реєстрація у Єдиному реєстрі досудових розслідувань (далі – ЄРДР) усіх кримінальних правопорушень, про ознаки яких стало відомо слідчим та прокурорам, значно збільшила кількість розпочатих кримінальних проваджень за статтею 212 (ухилення від сплати податків) Кримінального кодексу України (далі – КК України).

Свою роль у цьому відіграє також і механізм, закріплений у п/п 2.5 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених Наказом ДПС України від 31.10.2012 № 948, за яким податкові інспектори за результатами перевірок зобов’язані передавати до слідчих управлінь фінансових розслідувань дані про усі виявлені порушення податкового законодавства, донарахування по яких досягають “порогу” кримінальної відповідальності (в 2013 році це 573,5 тисяч гривень, станом на 2014 рік – 609 тисяч гривень). Податкова міліція, в свою чергу, за такими повідомленнями, керуючись ст. 214 КПК України реєструє провадження у ЄРДР та розпочинає досудове розслідування.

На практиці такий автоматичний механізм відкриття кримінального провадження працює тільки по відношенню до платників податків. При порушенні посадовими особами податкових органів прав платників податків, працівники органів внутрішніх справ та прокуратури не реєструють в ЄРДРобґрунтовані заяви про вчинення посадовими особами податкових органів злочинів, незважаючи на імперативну норму статті 214 КПК. Докладніше про це див. статтю від 20 серпня 2013 року “Одним можна, а іншим – зась! Вибірковість внесення відомостей до ЄРДР”.

Функціонування автоматичного механізму відкриття кримінальних проваджень призвело до того, що протягом 2013 року в Україні органами досудового розслідування було зареєстровано(обліковано) 3069 нових кримінальних проваджень за ст. 212 КК України. Варто зазначити, що це лише ті провадження, які були внесені в ЄРДР з 1 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року. Але це не всі провадження, які перебували в роботі органів досудового розслідування, адже багато проваджень було зареєстровано в 2012 році і продовжували розслідуватися в 2013 році (з вступом в силу нового КПК України всі існуючі на той час кримінальні справи масово реєструвалися в ЄРДР).

2.

Щоб зрозуміти реальні масштаби питання та зробити висновки щодо ефективності роботи органів фінансових розслідувань варто визначити загальну кількість кримінальних проваджень за ст. 212 КК України, що розслідувались у 2013 році.

Для цього необхідно звернутися до статистки прийнятих процесуальних рішень за вже зареєстрованими кримінальними провадженнями.

Так, за період з 1 січня по 31 грудня 2013 року всього було закрито 3662 кримінальних проваджень (у т.ч. за ч. 1 п.п. 1, 2, 4, 6 ст. 284 КПК України – 3655 проваджень). Зауважимо, що кількість закритих проваджень перевищує кількість зареєстрованих (облікованих) протягом 2013 року нових кримінальних проваджень (3069). Такий стан речей можна пояснити “розгрібанням авгієвих конюшень” органами досудового розслідування.

В той же час щодо 2600 зареєстрованих кримінальних правопорушень за ухилення від сплати податків на кінець 2013 року не було прийнято відповідного процесуального рішення (про закінчення або зупинення), тобто станом на 31 грудня 2013 року існувало 2600 проваджень, які просто “висіли” без передачі в суд чи закриття справи.

При цьому, згідно із статистичними даними, повідомлення про підозру у 2013 році було пред’явлено лише у вчиненні 482 злочинів за ст. 212 КК України. Із них направлено до суду 437 кримінальних проваджень.

Отже, враховуючи наведені вище офіційні дані можна визначити загальну кількість кримінальних проваджень за ст. 212 КК України, що розслідувались у 2013 році, за наступною формулою:

загальна кількість проваджень (КП) у 2013 році =
КП, у яких на кінець звітного періоду жодного рішення не прийнято (2600) +
КП, у яких провадження закрито (3662) +
КП, у яких провадження зупинено (10) +
КП, за якими провадження направлені до суду (437).

Отже, загалом, як виявляється, в органах досудового розслідування у 2013 році перебувало в провадженні 6709 (2600+3662+10+437) кримінальних проваджень щодо умисного ухилення від сплати податків.

3.

Тепер щодо ефективності розслідування кримінальних правопорушень за ст.212 КК України. Лише у 482 провадженнях із 6709, що розслідувались у 2013 році, особам було повідомлено про підозру. Тобто лише у 7% проваджень за ст. 212 КК України особам повідомляється про підозру.

Зауважимо також, що матеріали за 272 злочинами за ст. 212 КК України були передані до судів із клопотаннями про звільнення від кримінальної відповідальності. Із досвіду передача справи до суду із клопотанням про звільнення за ч. 4 ст. 212 КК України теж використовується як механізм тиску на платника податків, адже таке звільнення від відповідальності передбачає визнання кримінального правопорушення та обов’язкову сплату всіх донарахованих податкових зобов’язань. Докладніше щодо особливостей звільнення від кримінальної відповідальності за ч. 4 ст. 212 КК України див. оглядовий лист від 31 жовтня 2012 року “Особливості звільнення від кримінальної відповідальності за ч. 4 ст. 212 Кримінального кодексу України згідно з новим Кримінальним процесуальним кодексом України”.

З обвинувальним актом до судів у 2013 році було передано лише 165 проваджень за ст. 212 КК України (менше ніж 2,5% розслідуваних проваджень).

Отже, загальна статистика розслідування кримінальних проваджень за ст. 212 Кримінального кодексу України за період 2013 року виглядає так:

протягом періоду

 

всього перебувало кримінальних проваджень за рік

 

 

зареєстровано кримінальних проваджень

у 2013 році

 

Закрито + зупинено проваджень протягом року

2013 рік

6709

3069

3662 + 10

 

Вручено повідомлення про підозру

з яких надійшло до суду (437)

з обвинувальним актом

з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності

482 (7%)

165 (2,5%)

272 (4,5%)


4.

Варто відзначити, що відповідно до статистичних даних за 2013 рік, судами було прийнято всього 113 обвинувальних вироків у провадженнях за ст. 212 КК України. Водночас у 2013 році в кримінальних провадженнях за обвинуваченнями в ухиленні від сплати податків судами було ухвалено лише 6 виправдувальних вироків.Таким чином, частка виправдувальних вироків за ознаками злочину ухилення від сплати податків, у співвідношенні до обвинувальних, складає лише 5%.

Мало того, по відношенню до загальної кількості проваджень, які перебували в органах досудового розслідування за рік, частка обвинувальних вироків (113) за ст. 212 КК України складає лише 1,6% від загальної кількості проваджень, а частка виправдувальних вироків (6) за ст. 212 КК України складає лише 0,09% від загальної кількості проваджень.

5.

Такі статистичні дані красномовно свідчать як про неефективність механізму автоматичного відкриття кримінальних проваджень щодо ухилення від сплати податків лише на підставі висновків актів податкових перевірок, так і про неефективність роботи органів досудового розслідування. Наслідком цього є те, що лише 2,5% проваджень доходять до стадії судового розгляду, тобто лише 2,5% проваджень стосуються ознак реальних злочинів, і лише по 1,7% проваджень виносяться вироки судами. Інша частина кримінальних проваджень за ст. 212 КК України (97,5%) є нічим іншим як засобом впливу та залякування платників податків.

Таким чином, враховуючи проаналізовані дані за 2013 рік можна прийти до висновку, що розслідування кримінальних проваджень за ознаками ухилення від сплати податків має на меті лише “наповнення” державного бюджету та є таким собі “податковим рекетом”, адже наявність відкритого кримінального провадження використовується як інструмент тиску на платника податку з метою змусити його сплатити донараховані податкові зобов’язання, а не для реальної боротьби із економічною злочинністю як це має бути.

Примітки:

Ця тема певною мірою досліджувалася нашою фірмою і в попередні роки. Зокрема, такого роду статистиці, в порівнянні з деякими іншими країнами, був присвячений один із блоків в статті  “Податковий кодекс як епітафія”, що була опублікована на порталі “Економічна правда” 8.07.2010. Відповідна частина статті по цій темі виділена маркером:

  icon_filetype_PDF-1  Завантажити pdf-файл статті українською мовою (208 Kb)

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

АО «КМ Партнери»

© ТОВ «КМ Партнери», 2014