Олексій Співак виступив із доповіддю на IV Щорічному зимовому форумі ААУ з кримінального права та процесу

23 грудня 2014

17 грудня 2014 року відбувся IV Щорічний зимовий форум з кримінального права та процесу, організований Асоціацією адвокатів України. На форумі обговорювались проблемні питання кримінального процесуального законодавства, закону про заочне кримінальне провадження, особливості розслідування кримінальних проваджень за ст. 212 Кримінального кодексу України (далі – КК України) та багато іншого. Адвокатське об’єднання «КМ Партнери» та ТОВ «ВТС Консалтинг» виступили партнерами сесії.

Олексій Співак, адвокат АО «КМ Партнери» та старший радник ТОВ «ВТС Консалтинг», виступив з доповіддю про особливості розслідування кримінальних проваджень за ст. 212 КК України та необхідність визначення «ухилення від сплати податків».

Зокрема, в своєму виступі Олексій звернув увагу, що за статистикою 2013 року лише близько 2% кримінальних проваджень за ст. 212 КК України були доведені до суду з обвинувальним актом. При цьому доповідач акцентував увагу на тому, що проблема полягає в намаганні привести будь-який значний податковий спір до кримінального провадження. Зокрема, було зазначено, що вже розроблені окремі законопроекти на виконання пункту 3.5.6. Коаліційної угоди, який передбачає заборону на законодавчому рівні кримінального переслідування особи за ухилення від сплати податків до остаточного узгодження податкових зобов’язань. Також ст. 212 КК України може бути доповнена новою частиною, що встановлює відсутність складу злочину у випадку надходження коштів у бюджет в передбачені Податковим кодексом України строки для погашення визначеного у рішенні контролюючого органу узгодженого грошового зобов’язання. Крім того, пропонується доповнити  КК України новою статтею 212-2, яка встановлює відповідальність за зловживання та інші порушення стосовно ПДВ і яка, в тому числі, має врегулювати питання так званих «нікчемних правочинів». Протягом доповіді були також проаналізовані ризики відкриття кримінального провадження щодо платника податків за ст. 209 КК України внаслідок притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 212 КК України його контрагента, а також міжнародна практика визначення поняття «ухилення від сплати податків».