Щодо зміни моменту ініціювання кримінального провадження за наслідками податкових перевірок із матеріальною сумою податкових донарахувань

Оглядовий лист

26 вересня 2014

Органами доходів і зборів було прийнято нові “Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків”, затверджені Наказом ДФС України від 31.07.2014 р. № 22 (далі – «Методрекомендації № 22»).

Дані Методрекомендації № 22 були прийняті на заміну попередніх Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків», затверджених Наказом ДПС України № 948 від 31.10.2012 року (далі – «Методрекомендації № 948»).

Нагадаємо, саме Методрекомендації № 948 передбачали передачу матеріалів податкових перевірок із матеріальними сумами податкових донарахувань до податкової міліції у 10-ти денний термін після прийняття відповідного податкового повідомлення-рішення.Такі положення призводили до того, що кожен податковий спір по матеріальну суму перетворювався для платника податків також на переслідування у кримінальному порядку, про що детальніше йдеться у нашому оглядовому листі «Перетворення податкових спорів на матеріальну суму у кримінальні провадження залишається болючим питанням для платників податків».

Свого часу наша Компанія ініціювала ряд звернень до компетентних органів (див., наприклад, запит ТОВ «КМ Партнери» від 30 травня 2014 р. щодо дії Методичних рекомендацій № 948, відповідь Міндоходів на цей запит від 6 червня 2014 р. та подальша розгорнута відповідь Міндоходів від 27 червня 2014 р.).

Вбачається, що по даному питанню відбуваються позитивні зрушення. Так, зокрема у останній відповіді на запити нашої Компанії Державна Фіскальна служба України на виконання доручень Кабінету Міністрів України та Адміністрації Президента України повідомила про зміну моменту ініціювання кримінальних проваджень за результатами податкових перевірок згідно із положеннями зазначених вище Методрекомендацій № 22. Із витягом із даної відповіді ДФС України можна ознайомитися тут.

Зокрема, тепер матеріали податкових перевірок із податковими донарахуваннями на матеріальну суму передаються до слідчих підрозділів фінансових розслідувань не одразу після винесення податкових повідомлень-рішень, а лише після завершення стадії адміністративного оскарження відповідних грошових зобов’язань.

Дані зрушення оцінюємо як позитивні. Однак, такий новий порядок процедури передачі матеріалів податкової перевірки до органів досудового розслідування все одно не вирішує самої суті проблеми перетворення податкового спору у кримінальне провадження. Адже нові Методрекомендації № 22 лише відтерміновують момент передачі матеріалів податкової перевірки до органів досудового розслідування. Однак сам по собі механізм залишається без змін.

Тому вважаємо, що дана проблематика ще потребує подальших напрацювань, в тому числі внесення змін як у нормативну базу, так і у застосовувані на практиці підходів щодо платників податків із матеріальними податковими донарахуваннями. Відповідно, ми продовжуємо роботи щодо реалізації наших ініціатив в даному напрямку.

icon_filetype_PDF-1 Завантажити Лист-звернення ТОВ “КМ Партнери” до ДФС України українською мовою (5 Mb)

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

АО “КМ Партнери”

© ТОВ “ВТС Консалтинг”, 2014