Програний податковий спір на матеріальну суму – ще не ухилення від сплати податків! Наша адвокатська практика

Адвокатами АО «КМ Партнери» було успішно здійснено захист інтересів посадової особи великого платника податків у кримінальному провадженні по обвинуваченню в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах за ч. 3 ст. 212 КК України.

Після неодноразового повернення справи на додаткове розслідування за правилами «старого» Кримінально-процесуального кодексу України, кримінальне провадження завершилося виправдувальним вироком щодо підзахисної особи. Даний виправдувальний вирок вступив в законну силу. Варто зазначити, що в розрізі кримінальних проваджень по ухиленню від сплати податків, виправдувальні вироки становили лише 5 % від усіх вироків по даному обвинуваченню.

У даному виправдувальному вироку суд дійшов висновку про відсутність у діях підзахисної особи складу кримінального правопорушення ухилення від сплати податків у зв’язку із наступним:

  • відсутність у підзахисної умислу на ухилення від сплати податків;
  • відсутність факту ненадходження коштів у бюджет.

Зокрема, варто зупинитися на останньому. У розглядуваному випадку у підприємства була низка програних податкових спорів щодо сум податкових зобов’язань, в ухиленні від сплати яких і обвинувачувалася підзахисна особа. Водночас у вироку суд підтримав позицію захисту щодо того, що не кожен податковий спір є злочином.

Зокрема, суд дійшов висновку про відсутність факту ненадходження коштів у бюджет у зв’язку із тим, що підприємство в межах передбаченого законодавством терміну після вступу у законну силу негативного судового рішення з податкового спору сплатило відповідні податкові зобов’язання. Також судом у вироку було враховано наявність у підприємства значних сум переплат податків.

Таким чином, попри загальнопоширену позицію податкової міліції та прокуратури, навіть остаточно програний у судах України податковий спір на матеріальну суму ще не означає доведеність факту ухилення від сплати податків.

Разом з тим вчасна, в межах 10-ти днів, сплата узгоджених податкових зобов’язань (наприклад, після негативного рішення апеляції) може слугувати вагомим аргументом для захисту платників податків та їх службових осіб від кримінального переслідування за ухилення від сплати податків.